Osadnicy wojskowi z sąsiedztwa

Poniewaz niedawno miałem przyjemność zapoznania się via internet z Ludwik Hajduka, który urodził się w rodzinie osadnika wojskowego.

Na początek Orle Gniazdo

 

- osada nieopodal Sienkiewicz tylko nieco na południe tuż przed Białozórką (od strony północnej) z centrum osady na skrzyzowaniu dróg i wysoczyźnie 331,3 m npm. Miejsce to łatwo zlokalizowac na mapach WIG. Na publikowanej na tej stronie karcie pn Łanowce-Jampol A49 B42 (w dolnej części mapy po prawej stronie).  Mieszkańcy osady zostali tego samego dnia tj 10 lutego 1940 roku zebrani wpośpiechu do transportu w bydklęcych wagonach i wywiezieni na Syberię do tyej samej  piesczanki co większość z osadników wojskowych z Sienkiewicz.

Dokładne położenie (dokładnością do 250 m) 49.791461,26.187973 (wystarczy wpisać w google maps).

Najbardziej znanym mieszkańcem - osadnikiem, którem nadano działkę nr 16, był gen Marian Kukiel.

 

Niestety podobnie jak w wielu innych przypadkach osad wojskowych wioska została jeszcze pod koniec wojny rozebrana ze wszystkich domów, wszelkie ślady domostw (zasadzenia, budowle gospodarcze itp) zatarte, rozebrane, slantowane, zaorane lub nasadzone lasem. Podobnie uczyniono nawet z historycznymi zabudowaniami parafii katolickich i starych cmentarzy.

Nawet czasem stare szlaki zostały "przezornie" przesunięte.

Podobnie jest z Osadą Sienkeiwicze (49.981695, 26.057940)

 Choć przyznać muszę że odległość ok 32 km do Orlego Gniazda trochę mnie zaskoczyła bo spoglądając na mapę wydawało się to znacznie bliższe sąsiedztwo.

Dla zainteresowanych podaję także link do spisu osadników wojskowych (ponoć kompletny)