Zjazd Hallerczyków w 1938 w majątku gen Januszajtisa w Szyłach

Przedwczoraj sięgnałem po raz kolejny po ksiażkę "Z kresów wschodnich R.P. .." nakładem Ogniska Rodzin Osadników Wojskowych.

Tam właśnie na stronie 418 spostrzegłem zdjecie z podpisem "Osadnicy w odwiedzinach..." Niestety czytelność reprodukcji książkowej była mocno ograniczona. Zastanawiałem się czy w tej licznej grupie nie znajduje się ktoś z Sienkiewicz oprócz wymienionego w podpisie J. Pustelnika.  Dopiero wtedy zauważyłem charakterystyczne nakrycie głowy jednej z pań. Może to była taka moda? Zaraz potm zastanawiałem się kto z rodziny Januszajtisów zachowal to rodzinne archiwum choś oznaczenia na zdjęciu sugrowały pochodzenie fotografii ze zbiorów rodziny Pustelników.

Nieoczekiwanie dzisiaj,  przeglądając serwis wołyński ze spisem mieszkańców w Szyłach zauważyłem dołączony przez Pana Wiesława S. link. Kiedy go otworzyłem, ku mojej wielkiej radości, zobaczyłem to samo zdjęcie, które było w ksiażce lecz dodatkowym opisem i zdecydowanie lepszej jakości!. Teraz już nie ma wątpliwości, że na zdjęciu znajduje się spora grupa osadników z naszych Sienkiewicz. Życzę miłego poszukiwania swojej rodziny i swoich znajomych :D

http://wolyn.freehost.pl/fotoold/szyly/1.html

PS: Wiadomość z ostatniej chwili. Otrzymałem odpowiedź od Pana z rodziny osadników z Woli Korybutowieckiej koło Wiśniowca. Jest szansa na nowe "fotograficzne odkrycie"