Otwarcie szkoły powszechnej czteroklasowej w Sienkiewiczach.
To zapewne było wydarzenie kiedy w starym domu Kaczmarczyków, dzięki ich hojności, a także dzięki społecznej pracy osadników wyremontowano budynek i przygotowano na potrzeby edukacyjne. Był rok 1930 (?) Przy tej okazji wykonano pamiątkową fotografię.
Ponieważ oprócz uczniów najważniejszymi w szkole sa nauczyciele to warto wspomnieć tych z fotografii. Odkąd pamiętam to przy każdej rozmowie wspominano Pana Wróblewskiego. Jednak czy ten Pan (siedzi na ławce w marynarce w kratkę) to Wróblewski trochę wątpię kiedy porównuję ze zdjęciem z 1938 roku.
Natomiast w opisie fotografii na odwrocie wyraznie wspomniana jest nauczycielka - Janina Słomińska (siedzi na ławce uśmiechnięta, pomiędzy nauczycielem, a księżmi). Może ktoś mógłby coś dodać na jej temat? Nie znane mi jest jej pochodzenia ani dalsze losy.
Edukacja od klasy V-tej do VIII była możliwa w pobliskich Zahajcach Wielkich.
Szkoła w sąsiadujących z Sienkiewiczami od wschodu wsi zamieszkałej głównie przez ukraińców Miziuryńce Jak widać na fotografii została wybudowana solidnie i prezentuje się chyba lepiej niż ta w Sienkiewiczach. Jest to chyba dobrym dowodem na to, że państwo polskie dbało o ukraińskich mieszkańców wcale nie mniej niż o sąsiadujących z nimi Polaków.
Korzystając z okazji wspomnijmy też Augustyna Kaczmarczyka [Pisałem uprzednio że na zdjęciu szkoły to ten Pan trzeci z lewej, ale w innym opisie wcale Pan Kaczmarczyk nie wystepuje tylko te Panią skrajnie z lewej stojacą opisano jako Kaczmarczykową).
Tak czy inaczej to państwo Kaczmarczykowie byli ofiarodawcami pierwszego budynku na cele szkolne i parceli na której był ulokowany.
Pan Augustyn otrzymał jako osadnik przydział ziemi ok. 20 ha., a zatem nieco więcej niż najczęściej (12 ha). Pochodził on z Brzeska w Małopolsce. W 1922 roku ożenił się z Bronisławą (z d. Zabawa z Lichwina pod Tarnowem).
Później na jej miejscu wybudowano korzystając z cegielni Balawejdera nowy budynek i to chyba ten własnie został uroczyście otwarty w roku 1938. Zebrała się wówczas cześć osadników. Fotografie nowej szkoły w Sienkiewiczach oraz z okresu jej budowy znajdziecie w artykule "Nauczyciele w szkole w Osadzie Sienkiewicze".